سن بیزیم بایرامیمیزسان قیشی یاز ائیله میسن...

آشیقلار بایرامی زنگاندا قوتلاندی

 

 درزنگان عید آشیق ها با عنوان « آشیقلار بایرامی » برگزار شد. در این مراسم آشیق هایی از آزربایجان شرقی، میانه، قم و زنگان حضور داشتند. این عید به کوشش موسسه «ایشیق یول زنگان» و «ماهنامه بایرام» در مورخ 30 فروردین بر پا شد. بسیاری از شاعران و نویسندگان زنگانی، میانه ای، قمی در این جشن حضور داشتند. این مراسم با خوش آمد گوئی آشیق موسلوم عسگری شروع شد. اجراهای جذاب و دیدنی آشیق ها به مراسم شور و حالی خاصی بخشیده بود. به طوری که حضار نیز گاهی با اجرا کننده ها مشارکت کرده و گروه کر را تشکیل می دادند. اوستاد بابایی، حاق سئون میانالی ( محمد شیخ الاسلامی) فرخ بختیار، آیلار خانیم به نمایندگی از طرف شاعران به قرائت اشعار خود پرداختند. آشیق هایی که در مراسم به اجرای برنامه پرداختند؛ دارای وجهه بین المللی بودند. از جمله این آشیق ها اوستاد آشیق موسلوم عسگری، اوستاد آشیق غافار ابراهیمی ،اوستاد آشیق علی رمضانی را می توان نام برد که با حضور خود، سبب با شکوه تر شدن این مراسم شده بودند.

همچنین سید حیدر بایات محقق و شاعر ادبیات تورکی در سخنان خود به اهمیت صنعت آشیغی اشاره کرده افزود: آشیق با ایل و ملت خود رابطه مستقیم و جدائی ناپذیری دارد. هیچ وقت نمی توان این دو را از هم جدا کرد زیرا جدایی یکی سبب از بین رفتن دیگری می شود. همانطور که آشیق دارای خصوصیات ویژه ای می باشد از جمله نواختن قوپوز، گفتن داستان، ائلدارلیق و... که نمونه بارز این نوع آشیق تنها در کشور ما مصداق واقعی پیدا می کند. از طرفی هم ادبیات جهان به طرف اختصار و گزیده نویسی سوق پیدا کرده است. هنرمندان آشیق نیز ضرورت دارد داستانهای کوتاه به اقتضای زمان برنامه ها و سمینارها بیافرینند. تا بدین طریق تمام خصوصیات آشیق در عصر مدرنیته حفظ و پاسداری شود. برنویسندگان و شاعران ما واجب است در این کار خطیر به آشیق ها کمک کنند.

 گفتنی است روز 30 فروردین در سال 85 از طرف موسسه غیر دولتی ایشیق یول برای پاسداشت خدمات آشیق ها به نام « آشیق صنتی و ادبیاتی گونو» نامگذاری کرده است. چنین روزی بهانه ای برای تشکر و قدردانی از زحمات بی دریغ آشیق ها، در حفظ و قرائت از ادبیات و فرهنگ ملت تورک می باشد.

 

  

 

 

 

 

  

 

 

http://arya541.blogfa.com/post-81.aspx

 

+ نوشته شده در  جمعه ۱۳۸۷/۰۲/۱۳ساعت 18:45  توسط علی- محمدبیانی  |